z) karta č. 16 – Náboženství

Na úplný závěr seriálu o detailních určeních jednotlivých karet, neboli o zaostření na význam každé jedné karty v balíčku, vychází “Bůh ví proč :)” karta Náboženství. Kultivace snah dostat se Bohu na zoubek, tak nějak si ho osedlat nebo spíše přepřáhnout povoz na nějakou jinou tažnou sílu se vleče celým historickým procesem a nechává po sobě nesmazatelné stopy a spíše krvavé než povznášející.

Že historicky se vyskládavší náboženské systémy spíše míjejí subjektivitu a potácí se tak nějak “dost mimo” vyjadřuje centrální schema na kartě – zkrabacená linie míjí subjekt v uctivé vzdálenosti.  Jejich (n.s.) vliv pod tíhou Zákona času slábne, což naznačuje dolní jakoby vytrácející se konec zakřivené linie. Ten horní konec – ostrý hák ostentativně a nebezpečně zakroucený – reprezentuje snahu zachytit co nejvíce oveček, pokřivenost pak kóduje úspěšné pokusy zkomolení původně dobrých zpráv seslaných Shora.

Závěr, zhodnocení, výhledy:
Neexistuje systém pojmů, který by byl odtržený od Života samotného, vždy tu mezi oběma jde o vztah adekvátnosti neboli přiměřenosti. Čím Životu bližší a jemu více odpovídající systém pojmů, tím se zvyšuje míra bezpečnosti a schopnosti využít potenciál Života k rozvoji jeho prvků. Čím větší míra překrytí systému pojmů s objektivní realitou, tím širší možnosti využití hierarchicky vyšších struktur a pobídek, tím přiznivější vítr fouká do natažených plachet. Touha po celkovosti je věčným a základním stavebním kamenem, její konkrétní formy však mohou sklouzávat k démonismu (náhrada celku jednotlivostí, neohraničené všecko-si-dovolování), což vždy povede ke spuštění programu autodestrukce nositelů – démonů.
Seriál o detailu každé karty balíčku v první vlně zakotvuje jejich základní tematické oblasti, dá se předpokládat, že průběžně budou u jednotlivých karet přibývat další nové postřehy, neboť systém je provázaností na bázi vloženosti, tudíž nikdy ta témata jednotlivých karet nestojí izolovaně, nýbrž vždy nějak propojeně minimálně s několika ostatními.

Ukázka vloženosti
Výklad, který předběhl sám sebe a stal se sestavou, čímž završil, do sebe uzavřel jak statickou, tak i dynamickou složku řídícího procesu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..