Mariáš IV. – alternativa řazení

Na zobrazení níže se nachází upravené pořadí pro hru Mariáš. V čem spočívá rozdíl? Dříve viz předchozí příspěvky věnované hře Mariáš zvláště II. – výsledky prvních testů bod 2. vyjevil tu zvláštnost a pozoruhodnost, že hlášky (dvojice svršek/král) ve dvou barvách obsahují bodovanou kartu. U červené barvy by to ani tak problém nebyl ani u žluté, kde se v hlášce žádná  bodovaná karta nevyskytuje, zádrhel se objevuje u tmavě zelené barvy. V ní se vyskytují dvě bodované karty a klíčový rozdíl s ohledem na hlášku vyplývá ze způsobu řazení těchto bodovaných karet pod eso:

  1. pokud chceme, aby hláška zůstala neroztržená, pak musíme řadit eso, devítka, svršek, král
  2. pokud nám nevadí, že hláška bude roztržená, pak můžeme řadit eso, svršek, devítka, král

Obě varianty jsou možné, každá z nich však s sebou nese různé efekty a teď jde o to rozhodnout, na základě analýzy těch efektů, která ta varianta je hratelnější a řekněme celkově lepší.

Ad 1

Hláška není roztržená, avšak devítka je vyšší než srvšek, pokud se sejdou v jednom štychu, pak devítka bere svrška, což je taková nepříjemná vlastnost, že karta s nižší hodnotou bere kartu s nominálně vyšší hodnotou ve stejné kategorii bodované karty, pokud uvažujeme čistě hodnotu v rohu karty. Pokud uvažujeme vzdálenost od Boha skrze vloženost, pak má karta 9  skrze vloženost míry (žlutý obdélník) blíže k Bohu viz Téčko – základní pořadí, a proto při tomto pořadí přebíjí svrška.

Ad 2

Hláška je roztržená, což může vést k herní situaci, kdy například na nesenou zelenou bodovanou devítku musí hráč na řadě, pokud má zelenou hlášku a nemá zelené eso, nést zeleného svrška –  nemůže v tuto chvíli zahlásit nebodovaným králem, čímž vlastně přichází o možnost hlášku nahlásit. Ona by se hlásit dala, ale vzhledem k tomu, že ta hlásící karta (svršek) je bodovaná a další hráč v pořadí jí může přebít a tím si zajistit štych pro sebe, tak by vlastně ta hlásící karta nevydržela odložená na balíčku a poslední hráč by jí sebral, pokud by štych bral. To je tedy kmplikace a jaké by bylo její co nejjednodušší řešení? … Ještě poznámka k vizuálnímu hodnocení tohoto řazení. Vypadá to, že takto je to správně a má to tak být. Karta Bůh, neboli významově působení Hierarchicky Nejvyššího Řízení na objekty Světa se nachází pěkně ve středu mezi trojicemi karet jednotlivých hlášek (zelené puntíky).

A to finální pravidlo zní asi následovně: Před hrou se určí, jaké bude řazení (1 nebo 2). No a dále je to tak, že hlásit se může čimkoliv, avšak pokud by bylo hlášeno bodovanou kartou a tu jiný hráč něčím přebil, pak ta karta náleží hráči, který bere štych a hláška se tímto ruší, i když by bodovaná karta skončila u druhého hráče obrany.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..