Hlášení

Hláška – to je v Mariáši důležitý pojem. Jedná se o výskyt dvou určitých karet u jednoho hráče při jedné hře. I v Životě můžeme rozlišovat to, co se ohlašuje a na druhé straně to, co zůstává neohlášeno a především, co bývá ohlášením záměrně/vědomě maskováno, ať už se jedná o záměrné zkreslení/zjednodušení ohlášeného nebo vědomé neohlášení, pak se také ptáme: Co, jak, komu a hlavně, v čí prospěch?. V takových případech totiž dochází ke kumulaci chyb a nepravdy. Slovo a jeho vyjádření se sice dá použít jako dobrý nástroj k přenosu informace, ale také v prostředí neporozumění a kultivace individualismu může být tento nástroj značně neefektivní a rozpory mezi hlášením a tím, co zůstává tiše nevyřčeno nebo chybně vyřčeno a tiše činěno, případně prostě záměrně potichu činěno z důvodu, že vědomý záměr činění zla není možné přímo ohlašovat, neboť by se pochopitelně nesetkal se všeobecnou podporou. To je trochu rozdíl proti Mariáši, kde když je hláška u hráče na ruce přítomná, ten ji, pokud se hraje bodovaná hra, vždy zahlásí (jedině, že by nechtěně zapomněl).

A nejčkons, když jsme toho otravu konferenciéra vymetli, otvíráme dámský salón (prásk z pistole) …

Na obrázku výše – sestava hlášek zasazená do kontextu es. A potom přijdou na řadu i obdélníkové karty systému vloženosti. To bude další sestava hodná pozornosti.

Velmi stručné shrnutí významu hlášky u klasických mariášek, jak jej chápeme my. Hláška zde vyobrazuje prioritu elity (vyšší/panovník + nižší/družina) jako ochránce čtveřice v níž dominuje Peklo. Na kartách hlášky jsou ještě zobrazeny i postavy, níže (pod spodkem nižší-nižší elita) se už nacházejí jen čísla (není zde prostor pro “rozvoj” individuality).

V nových mariáškách je priorita zobrazení hlášek jiná. Člověk a jeho individualita a rozvoj se nachází na prvním nejvyšším místě, základem tohoto rozvoje je pravdověrné poznání, na základě svobody kultivované skrze funkční státnost. Další vstupující dimenzí jsou mezní kategorie Matérie-Informace-Míra a Nejvyšší řízení, které to všechno dohleduje a z něhož vše vyvěrá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..